Интересно, почему процентная ставка налога на недвижимость для Харькова 2%, а для Киева 1%![]()
Интересно, почему процентная ставка налога на недвижимость для Харькова 2%, а для Киева 1%![]()
Лучше быть любимой врединой, чем никому не нужным совершенством!
Плата за «зайві» квадратні метри в 2024 році зросте
У наступному році податок становитиме 1,5% від мінімальної зарплати — 6 700 гривень. За кожен додатковий квадратний метр доведеться сплачувати 100,5 грн.
Податок мають сплачувати українці, які володіють:
- квартирою понад 60м²;
- будинком площею понад 120м²;
- будинком та квартирою з загальною площею 180м².
Нерухомість із "зайвими" метрами підлягають оподаткуванню так званим "податком на розкіш". Кому доведеться платити і хто звільняється від податку
До 1 липня власникам такого майна мають надійти податкові повідомлення-рішення, які слід оплатити протягом 60 днів.
Яка нерухомість підлягає оподаткуванню:
- квартири площею понад 60 кв м
- будинки площею понад 120 кв м
- різні типи житлової нерухомості площею від 180 кв м
При цьому оподаткуванню підлягають тільки "зайві" метри. Тобто, якщо у людини квартира площею 70 кв м, то вона має заплатити лише за 10 кв м, які перевищують "норму".
Якщо у власності громадянина є нерухомість загальною площею понад 300 кв м (для квартири) та/або 500 кв м (для будинку), тоді до суми додається ще 25 000 грн на рік за кожен такий об'єкт
На сайті податкової онлайн-калькулятор розрахує, скільки доведеться заплатити.https://tax.gov.ua/calculator/realty
Якщо не сплатити "податок на розкіш" протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення, то людині нарахують борг.
Хто може не платити за "зайві" метри
- Законодавство звільняє від "податку на розкіш" громадян, чия нерухомість розташована у зонах ведення бойових дій або на тимчасово окупованій території.
- Також його можуть не платити українців, чиє житло зруйноване або сильно пошкоджене внаслідок війни.
Крім цього, податок на "розкіш" можуть не платити:
- багатодітні сім'ї
- одинокі матері, які виховують сиріт або дітей з інвалідністю
- учасники АТО
- заклади освіти
- релігійні організації
Податок на нерухомість в Україні: кому доведеться заплатити у 2025 році
Українцям у 2025 році доведеться сплатити податок на нерухомість. Зазвичай податок платять власники великих об’єктів нерухомості, а зібрані кошти йдуть до місцевого бюджету. Місцеві органи влади встановлюють ставку податку, беручи до уваги тип будівлі та її розташування. Про це пише (https://expert.in.ua/finansy/15112024-zbyraly-vse-zhyttya-a-otrymaly-podatok-ukrayintsiv-chekaye-podarunok-na-novyj-rik/) портал «Експерт».
Якщо будинок або квартира в Україні були зруйновані внаслідок війни настільки, що в них неможливо жити, власнику надається звільнення від податку на нерухомість. Це правило поширюється на території, де відбувалися бойові дії або які перебувають під тимчасовою окупацією.
Податок на майно стягується тільки з житла, розмір якого перевищує встановлені межі:
- квартири площею понад 60 кв. м;
- приватні будинки площею понад 120 кв. м;
- комбінована житлова нерухомість площею понад 180 кв. м (йдеться про квартиру — від 60 квадратів і будівлю від 120 квадратів).
Податок стягується тільки з площі, яка перевищує встановлені межі. Наприклад, якщо квартира має площу 65 квадратних метрів, податок буде нараховано тільки на додаткові 5 квадратних метрів.
Варто зазначити, що ставка податку на майно залежить від мінімальної заробітної плати, встановленої за попередній звітний рік.
У 2025 році максимальна ставка становитиме 1,5% від мінімальної зарплати 2024 року (8000 гривень), що призведе до максимального податку в розмірі 120 гривень за кожен зайвий квадратний метр.
Власники об’єктів житлової та нежитлової нерухомості повинні щороку сплачувати податок, який йде у місцевий бюджет. Деякі категорії українців звільнені від фінансового навантаження. Щоб вирахувати ставку податку, необхідно знати відсоток від мінімальної зарплати, встановлений органами місцевого самоврядування.
Базою оподаткування є загальна площа нерухомості. На урядовому порталі повідомили, що потрібно відняти від показника ту кількість квадратних метрів, на яку податкове зобов’язання не поширюється. Наприклад, для квартир це 60 кв.м, для житлових будинків — 120 кв.м, для інших типів житлової нерухомості — 180 кв.м.
"Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування в залежності від типу об’єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, та не може перевищувати 1,5 % за 1 кв. метр", — йдеться в повідомленні.
Якщо говорити про 2025 рік, то українці повинні сплачувати кошти за 2024-й. Станом на 1 січня мінімальна зарплата дорівнювала 7 100 грн, отже ставка за квадратний метр не може перевищувати 106,50 грн (7 100 * 1,5 %). Наголошуємо, це максимальна сума, а місцеві ради на власний розсуд встановлюють відсоток.
З 2025 року в Україні зросте податок на нерухомість. Він стягуватиметься з власників квартир і будинків, якщо їхня площа перевищує встановлений ліміт.
Раніше за кожен «зайвий» квадратний метр доводилося сплачувати до 100,5 грн, тепер сума зросла до 106,5 грн. Однак у різних містах ставка може відрізнятися, оскільки її визначають місцеві ради.
Податок стосується власників:
- Квартир площею понад 60 м²
- Будинків площею понад 120 м²
- Комбінованої нерухомості (і квартира, і будинок) понад 180 м²
- Якщо площа квартири перевищує 200 м², а будинку — 600 м², додатково доведеться щорічно сплачувати фіксований податок у 25 000 грн.
У великих містах України, таких як Київ, Львів, Харків та Одеса, місцеві органи влади отримають право встановлювати додаткові коефіцієнти, які впливатимуть на кінцеву суму податку. Для соціально вразливих категорій (багатодітні сім'ї, ветерани, пенсіонери) передбачені пільги.